Ropa, ktorá uviazne v koľaji v roku 2020, pretože spomalenie dopytu poháňa lepok
EkonomikaTieto nové ceny ropy zostanú tlmené aj v nabudúcom roku 2020, pretože tieto nové obavy o rast vážia dopyt a zvyšuje veľké množstvo drahej ropy.
Anketa 42 ekonómov a analytikov predpovedá, že budúci rok Brent LCOc1 dosiahne priemernú hodnotu 62,50 USD a barel, od minuloročného výhľadu 62,38 USD sa to mierne zmenilo, čo bola najnižšia predpoveď do roku 2020 približne za dva roky.
Tento rok sa v priemere tento priemer v priemer pohyboval okolo 64 dolárov za barel.
„Na trhu je príliš veľa ropy,“ uviedol analytik LBBW Frank Schallenberger.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a ich spojenci čelia v roku 2020 tvrdejšej konkurencii. Medzinárodná energetická agentúra tento mesiac oznámila, že v budúcom roku predpovedá prudký nárast dodávok mimo OPEC.
Vlastný výhľad spoločnosti OPEC sa odzrkadlil v budúcom roku v prebytku okolo 70 000 barelov za deň, čo pre skupinu viedlo dôvod na zachovanie zásobovacích obmedzení, keď sa stretne 5.-6. Decembra vo Viedni.
Analytici stanovili rast dopytu v budúcom roku na 0,8 – 1,4 milióna bpd. Zatiaľ čo väčšina respondentov uviedla, že OPEC a jeho spojenci pravdepodobne udržia zníženie produkcie, neočakávali hlbšie obrubníky.
„Saudská Arábia bude pravdepodobne chcieť naďalej podporovať ceny ropy, aby zlepšila svoju fiškálnu pozíciu. Avšak kráľovstvo pravdepodobne nebude usilovať o hlbšie škrty, aby nedošlo k strate väčšieho podielu na trhu v USA,“ uviedla analytička Capital Economics Caroline Bain.
„Očakávame, že Rusko zaplatí rozhodnutie Saudskej Arábie, ale bude pokračovať vo výrobe nad kvótu.“
Od januára OPEC a jeho spojenci znižujú produkciu o 1,2 mbpd a súhlasili s tým až do marca 2020.
Harry Tchilinguirian, globálny ropný stratég v firme BNP Paribas, uviedol, že v prvej polovici roku 2020 by sa globálne zásoby mohli hromadiť a slabší ekonomický rast by sa odrazil od dopytu.
Surové zásoby USOILC = ECI sú teraz o 3 percent nad päťročným priemerom za toho ročné obdobia, informovala správa energetických informácií.
Ceny Brent boli vystavené obavám zo spomalenia globálneho rastu, ktoré sa prehĺbilo obchodným konfliktom medzi USA a Čínou. Ceny sú približne o 12 percent nižšie ako približne štyri mesiace v septembri.
Výhľad do roku 2020 pre stredný Texas West Intermediate CLc1 sa však na któbrovom konsenze 56,98 dolárov zvýšil na 57,30 dolárov za barel.
Zatiaľ čo v US produkcia zostane vysoká, celková produkcia bridlíc by mohla stratiť určitú dynamiku, uviedli analytici.
„Rast bridlicového bremena v USA bude v roku 2020 pomalý a očakávania, že firma OPEC bude pokračovať so znižovaním výroby, ceny by sa mali v prvom polroku spravodlivo podporovať,“ povedal analytik Edward Moya.