Najčastejšie problémy pri pestovaní hlúbovej zeleniny
NezařazenéHlúbová zelenina sa u nás pestovala od nepamäti. Dnes však jej popularita trochu klesla. Je to pravdepodobne z dôvodu, že ide o pomerne náročnú zeleninu. Ak však viete ako na to, tak na tom nie je vskutku nič komplikované.
Hlúbová zelenina:
- kapusta
- karfiol
- brokolica
- kel
- ružičkový kel
- kaleráb
Tieto druhy sú u nás pestované najčastejšie. Hlúbová zelenina však zahŕňa samozrejme omnoho viac druhov.
V nasledujúcich riadkoch sa nebudeme venovať jednotlivým druhom hlúbovej zeleniny, ale akýmsi základom pri jej pestovaní. Tak ako ostatné rastliny, môžete aj túto zeleninu pestovať z priameho výsevu, alebo si vopred predpestovať priesady.
Drobným problémom týchto druhov je, že majú tendenciu rýchlo vybehať do kvetu.Preto by sa mali vysievať ešte v čase, keď vonku nie je príliš teplo. hovoríme o marci až apríli. Na vybehanie do kvetu je extrémne náchylná napríklad brokolica. Kvety sa na nej objavia ešte skôr, ako stihne dorásť do požadovanej veľkosti.
Taktiež je veľmi dôležité, aby ste si zvolili ten správny druh, poznáme totiž skoré, stredne skoré a neskoré odrody. od toho závisí čas výsevu a aj zberu plodov.
Pestovateľov, ktorí na svojich záhradkách hlúbovú zeleninu pestujú pravidelne, veľmi často trápi jedno vážne ochorenie.Ide o takzvané nádorové ochorenie hlúbovej zeleniny. Postihnutým miestom sú korene. Problémom je najmä to, že ak chorobu odhalíte neskoro, môže byť zamorená celá záhrada. A keďže jej vývoj prebieha pod zemou, niekedy je veľmi ťažké ju odhaliť. Problémom je aj to, že ak sa toto ochorenie na vaše záhradke vyskytne, boj trvá niekedy i roky a je pomerne náročný. Poslednou nevýhodou hlúbovej zeleniny, je vysoký počet škodcov, ktorý ju napáda. Preto je veľmi potrebné, aby ste druhy, ktorú do tejto skupiny patria nikdy nepestovali v tesnej blízkosti a taktiež nie rok čo rok na tom istom mieste. takto sa môžete úspešne vyhnúť škodcom aj spomínanému nádorovému ochorenie koreňov.