Nad čím sa zamyslieť pred tým než zmeníme prácu
NezařazenéKaždému zamestnanému človeku z času na čas prebleskne hlavou myšlienka či nie je čas na zmenu pracovnej pozície alebo zamestnávateľa. Myšlienkové pochody ktoré sú ovplyvnené pocitmi neistoty a beznádeje sú bežný jav ktorý sa vyskytuje u všetkých ľudí. Podobné zmýšľanie je obzvlášť podporené v dobe keď sa ekonomike darí a nové pracovné miesta pribúdajú na dennej báze.
Fluktuácia zamestnancov sa pohybuje v rozpätí 14 – 16 percent. Z tohto údaju pramení aj fakt z posledného prieskumu v ktorom sa uvádza že až 85 percent opýtaných uvažuje o zmene zamestnania. Pred tým ako niekto učiní definitívny verdikt a začne hromadne rozosielať životopisy, by si mal položiť kľúčové otázky na ktoré by mal mať jednoznačnú odpoveď.
- Nejedná sa iba o prepracovanosť a stereotyp? Podobné príznaky sa môžu prejaviť pri vysokom pracovnom tempe a nasadení čo vedie k samotnej frustrácii. Tento jav sa nazýva pojmom pracovné vyhorenie. Proces pracovného vyhorenia môže mať rôzne stupne a fázy. Na elimináciu tohto javu, nie je vždy nutná zmena zamestnania ale pomôcť môže aj dlhšia dovolenka prípadne neplatená dovolenka. Poprípade si o probléme môžete pohovoriť zo svojím nadriadeným a požiadať o preradenie na inú pozíciu. Pokiaľ o vás váš šéf stojí tak určite požiadavke vyhovie ako by mal o vás definitívne prísť.
- Disponujete dostatočným sebavedomím ? Je dôležité mať dobré zdravia, vyrovnané sebavedomie a tak isto mať pod kontrolou aj emocionálnu stránku osobnosti. Je veľmi pravdepodobné že nový zamestnávateľ bude vyžadovať nové preškolenie prípadne ďalšie vzdelávanie v novom sektore. Je dobré mať na pamäti, že prvý rok môže byť u nového zamestnávateľa rozhodujúci pričom nikde nie je záruka že poskytne lepšie pracovné prostredie a finančné ohodnotenie. Preto si tieto aspekty treba zvážiť ešte pred tým ako sa rozhodneme pre zmenu.
- Ste stotožnený s tým že opustíte dobre známe prostredie? Tu je na mieste otázka či ide iba o snahu prejsť ku konkurenčnej firme alebo je to podnet na zmenu povolania ako takého v úplne inej sfére. Na túto otázku si treba komplexne odpovedať aby nás podobné myšlienky o zmene zamestnania nezačali prenasledovať krátko po zabehnutí sa u nového zamestnávateľa.
Preto je dobré nad horeuvedenými otázkami dobré popremýšľať a dospieť k jednoznačnej odpovedi za účelom, že nás posunie k lepším výkon a vytúženému pracovnému komfortu.