Deja vú : málo známe fakty
NezařazenéDeja vú sa považuje za určitý psychologický stav, počas ktorého človek cíti, že podobná situácia už nastala, zatiaľ čo tento pocit nie je spojený so žiadnym momentom z minulosti. Zvyčajne človek v tomto momente cíti určitý pocit zvláštnosti a tiež chápe, že to nie je skutočné. Sú chvíle, kedy človek môže s desivou presnosťou vedieť, čo sa stane v ďalšom okamihu. A niektorí vo všeobecnosti vnímajú účinok deja vú ako súčasť paranormálnych schopností.
- Pojem deja vú skutočne pochádza z francúzskeho prekladu „už spomenutého“. V niektorých prípadoch ľudia, ktorí majú skúsenosti s deja vú, hovoria, že sa podobá na sen, ktorý kedysi mali. Keďže tento pocit je rýchly a neformálny, deja vú je ťažké pochopiť a študovať. Niektoré psychologické štúdie ukázali, že rutinné, únavové a stresujúce situácie môžu deja vú. Pri štúdiu deja vú si Sigmund Freud myslel, že tento pocit súvisel so spomienkou na podvedomý spánok . Jedna štúdia zistila, že dve tretiny dospelých tvrdia, že už aspoň raz zažili deja vú za svoj život. Jedna z teórií naznačuje, že deja vú je skúsenosť, ktorú ste zažili v paralelnom vesmíre.
- Existuje aj opačný fenomén Deja vú – Jame Vú – „nikdy nevidel.“ Počas tohto stavú človek zažíva zvláštny pocit: napríklad je na svojom obvyklom mieste, zatiaľ čo človek cíti, že tu nikdy nebol.
- Neurológovia dodržiavajú teóriu, že efekt deja vú sa môže objaviť v dôsledku prerušenia jednej z častí ľudského mozgu, hypokampu, ktorý je zodpovedný za „ukladanie informácií“. Ak toto oddelenie z akéhokoľvek dôvodu zlyhá, vnímame novú situáciu, ako je známe. Dôvodom môže byť stres, duševný stres a dokonca aj magnetická búrka.
- V súčasnosti je rozumné predpokladať, že účinok deja vú môže byť spôsobený predbežným nevedomým spracovaním informácií, napríklad vo sne. V takýchto prípadoch, keď sa osoba v skutočnosti stretne so situáciou, ktorá už bola „vymyslená “ vo sne a úspešne modelovaná mozgom, dosť blízko k skutočnej udalosti, degu vú nastane. Toto vysvetlenie je dobre potvrdené vysokou frekvenciou deja vú u dokonale zdravých ľudí. Súčasne psychiatri klasifikujú deja vú ako duševnú poruchu, ak sa prejavuje príliš často.