Ako sa zbaviť stavebného odpadu
DomovAk staviate, alebo rekonštruujete dom, určite vám po ukončení týchto prác ostane nejaký ten stavebný odpad. Ak žijete v predstave, že patrí k potoku, alebo na kraj lesa, tak ste na veľkom omyle. Aj keď sa vám môže zdať, že roztrúsené tehly, alebo rozbité kachličky prírode nepoškodia, nie je to úplne tak. Minimálne tým určite neprispejete k estetickej stránke veci. stavebný odpad pritom môžete využiť aj na vašej záhrade, alebo zaňho dostať zopár eur.
Využitie na záhrade
Ak vám po rekonštrukcii ostanú tehly, kachličky, či škridle zo strechy, môžete tento materiál využiť aj na svojej záhrade.
- Prvým riešením je jeho nasypanie do základov, teda na ich dno. Hovoríme samozrejme o základoch, ktoré sa ešte len chystáte postaviť, nie o tých, ktoré už stoja.
- Stavebný odpad môžete využiť na terénne úpravy. Nasypte ho tam, kde potrebujete vyrovnať terén a naňho naneste hrubú vrstvu zeminy a štrku.
- Je dobrým materiálom na spevnenie podkladu chodníkov na vašom pozemku.
Vyššie spomínané spôsoby využitia neplatia pre nebezpečný stavebný odpad. Ide napríklad o eternit, vrecúška od malty, lepidla, alebo tuby od tmelu.
Zberný dvor
Ak sa nechystáte na svojom pozemku robiť žiadne zo spomínaných úprav, stavebný odpad naložte do prívesného vozíka a odneste do zberných surovín. Nachádzajú sa v každom meste, či väčšej obci. Ak vám čo i len trošku záleží na životnom prostredí, obetujte pár eur za benzín a odpad odneste tam, kde patrí.
Drobný zárobok
Stavebný odpad môžete aj speňažiť. Existujú totiž firmy, ktoré ho vykupujú. Tie ho využívajú na ďalšie spracovanie, alebo pri stavebných prácach. Vyhľadajte si ich na internete. Môžete naraziť napríklad aj na takú firmu, ktorá vám síce za odpad nezaplatí, ale ochotne si poňho príde až ku vám domov. takto nebudete míňať peniaze navyše, nebudete musieť v podstate nič robiť a zároveň neznečistíte prírodu.